Dnia 25 września wychowankowie z grupy III i IV Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wzięli udział w 29 Akcji Sprzątania Świata. Zanim chłopcy przystąpili do sprzątania, została przeprowadzona rozmowa na temat dbania o środowisko naturalne; szczególną uwagę zwrócono na segregowanie odpadów i recykling, zostały przypomniane kolory pojemników i ich przeznaczenie. Wszyscy chłopcy otrzymali jednorazowe rękawiczki i worki. Wychowankowie bardzo zaangażowali się w tą akcję i starali się jak najlepiej wykonać powierzone im zadanie, bo przecież czystość wokół nas to bardzo ważna sprawa.

   Wierzymy, że przeprowadzone przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwienie naszych chłopców i w przyszłości będą prawdziwymi miłośnikami przyrody.

Justyna i Marta

 20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka – najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom.

W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań
w imieniu swoich najbardziej potrzebujących rówieśników – tych, których prawa często są łamane. Dzieje się to za sprawą organizacji UNICEF, która po raz kolejny wykorzystując swój symbol – kolor niebieski, wysyła apel do wszystkich ludzi na świecie o to, by prawa dziecka nie były łamane. 

Wychowankowie Placówki również włączyli się do akcji UNICEF i podczas Happeningu z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który odbył się 17.11.2021r., ubrani na niebiesko - nie tylko wspólnie porozmawiali o swoich prawach, o tym dlaczego i gdzie są łamane i co możemy zrobić, aby temu zapobiegać, lecz również dali znak, że ten temat nie jest im obojętny. Wspólnie pokazaliśmy, że kolor niebieski ma moc, że solidaryzujemy się ze wszystkimi dziećmi na całym świecie, których prawa nie są przestrzegane!

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF w Placówce w każdej grupie wychowawczej odbyły się również zajęcia tematyczne dot. praw dziecka, a także zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem „Czy znasz swoje prawa?”.  

Grupa działająca przy kole wolontariatu szkolnego nie próżnuje i stale stara się nieść pomoc i wsparcie tam, gdzie jest ono potrzebne. Mając na uwadze zbliżające się Święto zmarłych i fakt, ze na cmentarzach miejskich jest dość sporo opuszczonych grobów, kilkoro wychowanków postanowiło o nie zadbać. Najpierw pod okiem pani Dorotki przygotowali piękne stroiki, a następnie wraz z panem Marcinem zebrali w ramach akcji ZNICZ kilka zniczy i udali się na cmentarz, aby uprzątnąć i ustroić kilka opuszczonych mogił. Praca ta jak zwykle dostarczyła wychowankom wiele radości i satysfakcji ze spełnienia kolejnego dobrego uczynku!

 

Październik jest miesiącem, w którym słowo ziemniak jest odmieniane przez wszystkie przypadki, a to za sprawą święta tego pysznego warzywa. Jego wielorakie zastosowanie nie tylko w kuchni mogli dnia 10.10.2021r. sprawdzić wychowankowie grupy IV MOW. Chłopcy podzieleni na dwie grupy brali udział w różnych konkurencjach, w których królował ziemniak. Punkty zebrane podczas rzutu ziemniakiem do celu, rozwiązywania ziemniaczanej krzyżówki, konkursu na najdłuższą obierkę oraz stemple ziemniaczane wyłoniły zwycięzców, którzy na koniec samodzielnie upiekli pyszne marchewkowe ciasto i oczywiście podzielili się z przegranymi.

 

Światowy dzień Żywności i Walki z Głodem to akcja, której głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu skali ubóstwa, która nie dotyczy wyłącznie krajów III świata, ale również Polski oraz skutków niedożywienia zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Jak co roku nasi wychowankowie w ramach akcji „Podziel się Kanapką” pod okiem wychowawców przygotowywali kanapki dla całej społeczności Placówki z tego, czego nie zjedli podczas śniadań i kolacji na stołówce. Akcja uświadamia wszystkim jak wiele jedzenia marnujemy na co dzień, podczas gdy dzieci i młodzież w Polsce i na świecie często nie mają co jeść. Wychowankowie w ramach akcji podczas zajęć tematycznych w grupach poznali również sposoby na wykorzystywanie resztek, a chętni wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem ”Nie marnuję – wykorzystuję”. Wierzymy, że stosując się do poznanych wytycznych i zasad nie marnowania jedzenia, zgodnie z założeniem Polskiego Czerwonego Krzyża świat bez głodu do 2030 roku jest możliwy!

 

Gdy żona dobrze gotuje, drogę do serca męża znajduje” – tak twierdził A. Fredro, natomiast wychowankowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 1 udowadniają, że mężczyzna świetnie potrafi gotować i w ten sposób zaskarbić sobie względy kobiet. Poczynając oczywiście od Naszych mam, pierwszych testerek przepisów podczas przepustek. Kolejny rok podwijamy rękawy i wspólnymi siłami przygotowujemy, jak do tej pory, słodkie podwieczorki. Były już przekładane wafle, ciasto czekoladowe oraz naleśniki. Podział ról nie zawsze równy, ale jak to w dobrym zespole bywa, każde ręce się przydadzą. W tym roku zawitaliśmy w naszej grupie kilku nowych wychowanków, którzy oczywiście udział w zajęciach rozpoczęli od nauki mycia naczyń. Ale spokojnie w końcu każdy, prędzej czy później, dostaje fartuch szefa i może rozporządzać mikserem. Wciąż pracujemy również nad estetyką Naszej kuchni oraz zaopatrzeniem jej we wszystkie niezbędne sprzęty. Wszystkiego przybywa, nie martwcie się, do końca roku szkolnego będziemy mieli lepszy sprzęt niż nie jedna restauracja, w której zawitała Magda Gessler. Zapraszamy do fotorelacji z naszych zajęć.